2016 Avrupa Kupası

Arda Turan, Cristiano Ronaldo, Gareth Bale, Zlatan İbrahimovic, Paul Pogba, Eden Hazard, Mesut Özil ve daha fazlası. Yazın bunaltıcı sıcaklarında bu isimler bizleri futbola doyuracak desek ne dersiniz?

Yaşlı kıtanın en büyük yıldızları 10 Haziran’la 10 Temmuz arasında Fransa’nın ev sahipliğinde kıyasıya bir mücadele içine girecek ve 10 Temmuz’daki final maçında Stade de France çimlerinde olmak için her şeylerini ortaya koyacak.

2016 avrupa kupası

Şampiyonaya Genel Bakış

Geçtiğimiz dönemlerde sadece 16 takımın katılımıyla yapılan Avrupa Şampiyonası’na değişen statü neticesinde bu sene 24 takım katılıyor. UEFA’nın eski patronu Michel Platini, bu değişikliği kupa heyecanını kıtanın her tarafına yaymak üzere gerçekleştirmişti. Platini’nin bu düşüncesinin doğru olduğu ve daha düşük ölçekli takımların katılımıyla heyecanın arttığını şuan için söyleyebiliriz.

Peki, aralarında A Millilerimizin de bulunduğu bu 24 takım, 2016 avrupa kupası özelinde kupaya ulaşmak için nasıl mücadele edecek?

4’erli 6 gruptan oluşan şampiyonada grupta ilk iki sırayı paylaşan takımlar direkt olarak isimlerini son 16 turuna yazdırıyor. Bununla birlikte bu turnuvada ilk kez denenecek olan en iyi üçüncüler uygulamasıyla 4 tane en iyi üçüncü de bir üst tura çıkabilecek. Kısacası Euro 2016 özelinde gruptan çıkmayanı dövüyorlar diyebiliriz.

Son 16 turuyla birlikte tek maçlı eleme sistemine geçiliyor ve 10 Temmuz Stade de France yolcuları; son 16, çeyrek final ve yarı final maçlarıyla belirleniyor.

Bahis Sitesi Puanı Bonus Miktarı İnceleme KAYIT
666 TL – %100 İNCELE ÜYE OL
2.000 TL – %200 İNCELE ÜYE OL
1 Bitcoin – %100 İNCELE ÜYE OL

Kupaya İlişkin “Kehanetler”

Bu tip şampiyonalarla ilgili kesin görüşler bildirmek doğru olmayacaktır; zira Avrupa ve Dünya Kupaları her zaman sürprizlere açık olmuştur. İspanya’nın 2014 Dünya Kupası’nda yaşadıkları, aynı turnuvadaki 7-1’lik Almanya-Brezilya maçı ve bunun pek çok anı hafızalarımızdaki tazeliğini koruyor; ancak biz yine de kupayla ilgili öngörülerimizi, “kehanet” boyutlarına ulaştırmadan sizlerle paylaşalım.

Öncelikle değişen statü nedeniyle 2016 avrupa futbol şampiyonası grup aşamasında hiçbir büyük takımın, turnuvaya gruplarda veda etmeyeceğini düşünüyoruz ki zaten grup aşaması, büyük takımlar için şampiyonaya ısınma turu şeklinde geçecek; asıl heyecan son 16 turuyla birlikte başlayacak.

Eleme turlarında ise; Almanya ve Fransa gibi sistemini oturtmuş takımların ön plana çıkacağını, turnuvalarda gösterdiği istikrarla her dönem adından söz ettiren İtalya’nın sürpriz yapabileceğini, Türkiye ve Belçika gibi ekiplerin de dikkatleri üzerine çekeceklerini şimdiden öngörebiliyoruz.

Bizim açımızdan kupaya ilişkin yapılacak öngörülerden birisi de milli gururumuz Arda Turan’la ilgili olacak. Geçtiğimiz günlerde İspanya La Liga’da sezonun en kötü 11’ine seçilen Arda, bu sezon Barcelona’da beklentilerin altında kaldı. Bunda tabii ki, Barcelona’nın transfer yasağı sebebiyle sezonun ilk yarısını kaçırmasının büyük payı var; ancak Arda’nın şuan için Barcelona makinasının dişlilerinden birisi haline geldiğini söylemek de zor. İşte Arda, Fransa’ya böyle bir psikolojiyle gidecek ve şampiyonayı kesinlikle kendisini yeniden ispatlamak için kullanacak. Eğer bu baskıyı kaldırırsa Arda’nın performansı sayesinde 2016 avrupa kupası türkiye açısından çok daha iyi geçebilir.

Son olarak umarız turnuvada, Avrupa’yı derinden sarsan terör saldırılarına yeni halkalar eklenmez ve Euro 2016 sadece futbolun konuşulduğu bir turnuva olarak hafızalarımıza kazınır.


Yorum yapın